Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Her Yönüyle Ramazan
 

 

Raşit DİKMENLİ

info@asagidikmenkoyu.com

 


   Ramazan Toplumsal Kaynaşmaya Vesiledir

Ramazanda oruç tutmak ve teravih namazı kılmanın yanı sıra oruçluları iftar ettirmek, tevbe, zikir, istiğfar ve tefekkür etmek, fakir ve düşkünlere sadaka vermek, yakın akrabayı ziyaret, küçüklere şefkat, büyüklere saygı, dili, gözü ve diğer azaları haram olan şeylerden korumak, namaz vakitlerini cemaat ile kılmak, bol nafile ibadetler ve secdesi uzun namazlar kılmak, güzel ahlakın üzerimizde sıfatlaşması için mücadele etmek, başkalarının yapacağı kötülükleri önlemeye çalışmak, yetimlere ikramlarda bulunmak, kısacası bu ayın gündüz ve gecelerini dolu dolu geçirmek dünya ve ahiret menfaatimiz açısından oldukça elzemdir.

Günahlar Bağışlanır

   Herhangi bir mazeret nedeniyle oruç tutamayanlar da teravih namazlarını kılmalı ki böylelikle ramazanın ruhundan uzaklaşılmamış olsun. Nitekim bu hususta Ebu Hureyreden (ra) rivayet edilen bir hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (sav) ; “Kim iman ederek ve sevabını da Allah’tan bekle-yerek ramazan gecelerinde kaim olurda teravih namazını kılarsa daha evvel yaptığı günahları bağışlanır” (Mişkat el-mesabi cilt 1 / M. b. Abdullah el Hatip et-Tebrizi) buyurmaktadır.

    Efendimize (sav) Çok Salat ve Selam Getirmeliyiz

Ramazan ayı içerisinde her zaman olduğundan daha fazla Peygamber Efendimize (sav) salat ve selam getirmek, ramazan ayının son on gününde şartların müsait olması halinde itikafa girmek, içinde Kur’an inen bu ayda hatimler indirmek, Kur’an sureleri ve ayetlerinden ezberler yapmaya çalışmak, tefsirler okuyarak Kur’an ayetlerini anlamaya ve kavramaya çalışmak, Rabbimizden bol bol bağışlanma dilemek, yakın çevremiz ve tüm İslam alemi için dua etmek, kalbimizi gafletten alıkoymak ve Allah’ın (cc) zikri ile gönlümüzü doldurmak açısından yapılacak amellerin hepsi ayrı ayrı önem taşımaktadır. Bu amellere ilave olarak gece ibadetlerini yoğunlaştırmak, azalarımızı Allah’a (cc) isyandan muhafaza etmek, tartışma ve malayani sözlerden kendimizi korumak, sabırlı olmak, doğru insanlarla arkadaşlık etmek, yalan, iftira, boş söz, kötü zan ve gıybet gibi olumsuz davranışlardan kaçınmak geçmişleri-mizin ruhlarına Kur’an-ı Kerim okuyarak hediyeler göndermek, ramazanın içinde kadir gecesini aramak ve Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı içinde kadir gecesi olmayan bin aydan daha hayırlı olan bu geceye mahsus, özel itina göstermek, sahura kalkmak ve iftar etmek maneviyatımıza önemli kazanımlar sağlayacaktır. İşte yapılacak bu ameller sayesinde kazanılan güzel ahlakın bir getirisi olarak, iradeler güç ve kuvvet bulacak ferdi hayatımıza da denge ve istikamet gelecektir.

Bu Fırsatı Değerlendirelim

   Şayet ramazan ayını gereği gibi değerlendiremezsek, anlatılan fırsatları tekrar yakalayabilmek için ömür sermayemizde bir yıl daha varsa, gelecek ramazanı beklemek gerekmektedir. Ayrıca, ramazan ayının bize vereceği güzellikleri de kaçırmış olacağımızdan azalmış olan maneviyat stoklarını çabuk tüketmek suretiyle her türlü mücadelemizde direncimizin de zayıflığı dikkatlerden kaçmayacaktır! Tuttuğumuz oruçlar ile yaptığımız ibadetler bedenimizin bir sadakası niteliğinde olması nedeniyle, bir yıl boyunca çalışmaktan yorulan midemiz ve diğer organlarımıza da nefes alma ve dinlenme fırsatını tanımamış olacağımız aşikardır. Bu durumda bir yıl daha kendimizi katlamalı olarak yormaya devam edeceğimizden Allah’ın emaneti olan bedenimizi yine O’nun nimetlerinden mahrum bırakarak, emaneti iyi kullanmadığımız anlamı taşıyacaktır.

   Geceler Bulunmaz Bir Nimet

   Öyleyse, bu ay, gün ve gecelerin her zaman ele geçen fırsatlardan olmadığının idraki içinde olalım. Ramazan ayını değerlendirmek suretiyle faziletlerini de elde etme bilinci içinde elimizden geleni yapalım.

   Ramazanınız Mübarek Olsun

   Bu vesile ile ramazan ayının ve kadir gecesinin tüm İslam alemine hayır ve güzellik getirmesini, yaptığımız amellerin ve tuttuğumuz oruçların da Cenabı Mevla’mızın (cc) katında kabule şayan olmasını niyaz ederiz.

BİLGİLER
tarafından 14 Temmuz 2012 - 12:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 745 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
KASTAMONU'da 5 Günlük Hava Tahmini
Yazarlarımız
yazar

Edep ve Üslup Fakirleri

tüm yazıları için tıklayın...
yazar

Yeşil Serin Beton Sıcaktır

tüm yazıları için tıklayın...
yazar

HER İŞTE LİYAKAT

tüm yazıları için tıklayın...
yazar

Genç Adam

tüm yazıları için tıklayın...
yazar

Yaşı Olmayan Okul Çocukları

tüm yazıları için tıklayın...
yazar

Çiçeklerin Kavgası

tüm yazıları için tıklayın...
yazar

Nûrun Uzun Zaman Makamlarda kalışı

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Son Yorumlar