• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 18,5550   18,5885
EURO 18,4388   18,4720
       
Son Ziyaretçi Yorumları
Davut ZAT
Hayırlı olsun, tebrikler


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Kastamonu Hava Durumu
Reklam
Regaip Kandilini Kutlamak

        Her kandil bir aydınlıktır ruhların görüş mesafesini belirginleştiren. Mukaddestir seçilmiş olduğundan. Farklıdır zaman içinde zaman olarak yaratıldığından. Fırsattır affa, tövbeye, kulluğumuzu idrak ile bilmek açısından. Üç aylar gibi kıymeti beşer terazisi ile ölçülemeyecek özel zamanın ilk kandili. Elbette sevinçle, ibadetle ve sürur ile karşılayacağız. Önemsemeyen hatta reddedenlerin aksine elbette kutlayacağız bu özel zamanları. Bir dünyevi kutlamanın ötesinde manevi olarak kutlayacağız pek tabii ki. Zira ömür sermayemiz azdır. Ancak ömre sığdırdığımız kandiller sayesinde katlamalı yapabileceğiz amellerimizi. Tövbe ve pişmanlıklarımızın kabulünü kandil hürmetine dileyeceğiz daha bir yalvarış, acz ve niyaz ile.

         Ömrümüzün azlığı karşısında dünyalık işlere çokça ayırdığımızdın vakitlerden daha fazlasını ayıracağız maneviyatımıza, üç aylar boyunca. Kul olmak neyi gerektiriyorsa derinliklerine dalacağız ziyadesi ile. Ömrü verenin ömrü alacağını şuur ile bileceğiz bu kandillerde. Yaptıklarımızı önden göndereceğiz, ahirette biçeceğimiz hasat olabilmesi için. Bir’e bir karşılık gelen normal zamanların aksine; bir’e on, yüz, yediyüz, bin, onbin, seksenbin getirisi olan sevaplar müjdeleniyor üç aylar ve kandillerde. Neden kutlamayalım? Neden kaçıralım ki? Kime ne zararı var üç aylar ve kandiller gibi hakkında kesin delil olan zamanları daha çok ibadetle değerlendirmenin.

         Mübarek gecelerin kutlanmasına karşı duranların hakka hizmet ettiği düşünülemez. Hayra hizmet ettiği de. Olsa olsa şeytan ile arkadaşlık yapan tevilci zırvacıdır bunlar. Zira her zamankinden daha çok ibadet etmek, Kur’an okumak, kaza namazı kılmak, zikir çekmek, salavat getirmek, hayır işlemek, sadaka dağıtmak seçilmiş bu zamanların tavsiye edilenlerinden sadece bazıları. Kul ve sorumluluk sahibi müslüman olmayı fazlası ile hatırlamak şeytana zarar verir. Tövbe etmek şeytanı kızdırır. Eğer tevilciler de kızıyorsa yol arkadaşları bellidir. Müslümanın ibadet ve itaatini artırmaya vesile olan üç aylar ve kandil gecelerine karşı olmak ‘daha fazla ibadet etmeyin’ demektir. ‘Sünneti Seniyyenin tavsiyelerini de göz ardı edin’ demektir. Böylesi bir karşı duruş ancak şeytan ile yol arkadaşlığıdır! Bu yüzden ehlisünnet olduğunu iddia edenlere uymaz bu arkadaşlık!

         Pekâlâ kandillerimizi kutlayacağız. Sünnete uymak için çabamızı artıracağız. 90 gün gibi kıymetli bir vakti ibadet melekemizi güçlendirmek için kullanacağız. Senenin dörtte birinde kulluğumuzu artırmak için daha çok çaba harcayacağız. Sekülerleşme dediğimiz dünyevileşme aşınmasını kandiller hürmetine arınmaya dönüştüreceğiz inşallah.

         "Esmâ-i Hüsnâ"nın sahibi yüce Rabbimizin bize ikramı olan üç ayların ilk mukaddesi Regaip kandilimiz mübarek olsun. Gönül evlerimizi aydınlatan bir kandil olması, hakkımızda hayır ve güzel ahlakımızın gelişmesine vesile olmasını diliyor, gecenizi tebrik ediyorum.Davut ZAT

Okunma Sayısı: 195


3.238.98.39
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Kastamonu Tosya Aşağıdikmen Köyü

© Copyright 2022  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top